Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bardo – Pierwszy w Polsce hotelowy budynek pasywny

   Obiekty pasywne powstają w oparciu o wiele rozwiązań mających na celu uzyskanie jak najwyższych parametrów izolacyjnych. Dzięki temu uzyskuje się znaczne zmniejszenie zużycia energii w czasie eksploatacji budynku. Porównując te obiekty do tradycyjnych budynków, odnotowujemy w nich ośmiokrotnie niższe zużycie energii.

   W pasywnym obiekcie Hotelu Bardo (m. Brado - Woj. Dolnośląskie) zapotrzebowanie na energie jest bardzo niskie. Wykorzystywana tu energia jest dostarczana poprzez system gruntowych pomp ciepła, a odpowiednie parametry powietrza zapewniają nawiewno-wywiewne centrale klimatyzacyjne firmy VBW Engineering.

   Centrale te nie tylko zapewniają optymalny mikroklimat w pomieszczeniach hotelu Bardo, ale ściśle wkomponowują się w ideę nowoczesnego budynku pasywnego. Wszystkie urządzenia charakteryzuje wysokosprawny odzysk ciepła.

   System klimatyzacji i wentylacji kładzie nacisk na niskie zużycie energii przez pracujące urządzenia, które są energooszczędne i mają wysoki stopień odzysku energii cieplnej. W hotelu Bardo zastosowano wysokosprawny odzysk ciepła w postaci wymienników heksagonalnych oraz podwójnych wymienników krzyżowych, zyskując tym samy sprawność odzysku ciepła do 92%.

   Kryty basen kąpielowy jest obsługiwany przez centrale z trójstopniowym odzyskiem ciepła (recyrkulacja, podwójny wymiennik krzyżowy, pompa ciepła) oraz z wymiennikiem płytowym do podgrzewu wody basenowej. Kryte baseny kąpielowe ze względu na znaczne zyski wilgoci muszą charakteryzować się efektywną instalacją wentylacyjną, zapewniającą asymilację nadmiaru wilgoci. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu (ze względów fizjologicznych, oraz ze względu na trwałość struktury budynku), należy usuwać powietrze wilgotne i doprowadzać z zewnątrz powietrze suche. Aby proces ten był jednocześnie energooszczędny, wykorzystywana jest recyrkulacja w stopniu zależnym od wilgotności względnej powietrza w hali basenowej.

   Dzięki zastosowaniu systemu optymalnego i stopniowanego odzysku ciepła, instalacja wentylacyjna basenu zapewnia właściwe ogrzewanie, przy utrzymaniu temperatury wewnątrz obiektu niezależnie od temperatury zewnętrznej. Rozwiązania techniczne VBW Engineering to energooszczędność pracy systemu niezależnie od intensywności pracy obiektu, z gwarancją utrzymania właściwych parametrów powietrza. Cel, który osiągnęliśmy to stworzenia odpowiedniego mikroklimatu zapewniającego komfort osobom korzystającym z basenu, ale także ochrona przed szkodliwym wpływem wilgoci na konstrukcję budynku.basen hotel bardo1